Vrtání

Nejčastější činností hodinového manžela je vrtání.

Vrtání provádím převážně do železobetonových panelů, zdiva, sádrokartonu a bělninových obkladů.

Je samozřejmostí, že při této činnosti používám té nejlepší techniky – japonského elektropneumatického kladiva Makita ( energie příklepu 2,7J) a německého vakuového odsávače prachu Kärcher DDC 50.

Vrtání do různých materiálů má své zákonitosti a záludnosti, zde uvádím některé:

Vrtání do starého zdiva a malty:

Je to nepříjemnost, která způsobí, že vyvrtaný otvor je v maltě většinou větší, než průměr vrtáku, zatímco ve zdivu zůstává průměr vrtání zachován.Hmoždinka v otvoru nedrží a musí se přistoupit k pracnějšímu  sádrování.

Přesnost vrtání:

± 3 mm. Je závislé na vrtaném materiálu a jeho homogenitě. Tam, kde je vyžadována vysoká přesnost vrtání, je lepší, pokud to situace umožní, použít speciální šablony s přísavkovým upínáním. Největší přesnosti při běžném vrtání lze dosáhnout při vrtání do dřeva nebo bělninových obkladů, naproti tomu přesnost vrtání je nejmenší při vrtání do betonu, železobetonu a starého zdiva.

Navrtání ocelové výztuže:

Při vrtání do železobetonu patří k častým problémům, který nenechá nejednoho kutila klidným, nehledě na množství zničených nekvalitních vrtáků a nemilých návštěv nerudných sousedů. Při vrtání do železobetonu používám příklepových a univerzálních německých vrtáků LUX a vlastní know-how.

Navrtání dutiny:

Dutiny se objevují převážně ve starých domech, kde za dobu existence nemovitosti došlo k několikerým rekonstrukcím, dále  při vrtání do starých dřevěných trámových stropů s dřevěným podbitím a v neposlední řadě též  v novějších stavbách s dutinovými stropními panely. Pokud se navrtá dutina ve zdivu s nízkou pevností malty a zdiva, následuje v lepším případě zasádrování hmoždinky.

Poslední aktualizace této stránky: 16.05.2011